COVID 19 SZCZEPIĆ SIĘ, CZY NIE?!

Zapewne już wiecie, że niedługo będziemy mogli się zaszczepić przeciw COVID 19.
W naszym kraju zakażonych jest obecnie 1.181.854 osoby, wyzdrowiało 903 349 osób, zmarło oficjalnie 24 345 osób. Statystki są porażające, mimo to obawiamy się zaszczepić. Czy to bezpieczna szczepionka?
Postaram się rozwiać choć część waszych obaw. Przy opracowaniu tematu skorzystałam z materiałów udostępnionych przez Charlotte Milbank epidummyology i dr Hazel Wallace thefoodmedic.

Jestem zwolenniczką szczepień i co roku (w tym mi się niestety nie udało) szczepiłam się przeciwko grypie. Moje dzieci również plus reszta szczepień zgodnie z kalendarzem. Nie mieliśmy nigdy powikłań, ani złych doświadczeń.

Jednak były to szczepionki funkcjonujące od lat, dokładnie przebadane i bezpieczne.

DLACZEGO SZCZEPIONKA ZOSTAŁA OPRACOWANA TAK SZYBKO?

Udało mi się dotrzeć do materiałów o najbardziej chyba znanej obecnie szczepionce marki Pfizer. Dzięki temu, że nie było potrzeby ubiegania się o fundusze potrzebne do testów, wszystkie fazy badań 1, 2 i 3 poszły błyskawicznie. Uczestników prób gromadzono od początku badań, były to osoby o różnym wieku, narodowości i kondycji. Rozmiar badania klinicznego zbliżony był do 45 000 osób. Była też grupa pacjentów placebo. W trakcie badań zgromadzono dowody na to, że przechorowanie COVIDA nie daje trwałej odporności. Można zakazić się wielokrotnie. Tak więc te osoby również mogą, a nawet powinny się zaszczepić.

SZCZEPIONKA

ILE DAWEK SZCZEPIONKI PODAJEMY?

Szczepionkę podaje się w dwóch dawkach, w odstępie trzech tygodni. Badania wykazały 94% skuteczność szczepionki dla ludzi w różnym wieku, rasy i grupach etnicznych. Ważne jest aby druga dawka została podana na czas, gdyż opóźnienie może zmniejszyć skuteczność szczepionki.

JAK SZYBKO DZIAŁA SZCZEPIONKA?

Pełna ochrona zaczyna się po 7 do 10 dni po otrzymaniu 2 dawki szczepionki.

JAKIE SĄ SKUTKI UBOCZNE?

Jak wszystkie leki, szczepionki mogą wywoływać skutki uboczne. Większość z nich jest łagodna i krótkotrwała. Wiadomo już, że niektóre z zaszczepionych osób czuły się osłabione, zmęczone, dokuczały im bóle głowy oraz tkliwość i bolesność w miejscu wkłucia. Pojawiały się również objawy grypopodobne. Większość z nich ustępowała po 1, 2 dniach. Generalnie nie powinny trwać dłużej niż tydzień. W grupie ponad 43 000 nie zaobserwowano znaczących skutków ubocznych. Z kilku tysięcy zaszczepionych ostatnio osób u 2 wystąpiły reakcje typu anafilaktycznego i otrzymały epinefrynę. Po otrzymaniu pomocy zostały odesłane do domu.

Ryzyko anafilaksji jest bardzo niskie i wynosi 1 na milion dawek szczepień. Zalecany jest 15 minutowy czas obserwacji poszczepiennej.

WAŻNE!Nikt z historią poważnej alergicznej reakcji na leki, szczepionki, lekarstwa lub pokarm ( dotyczy osób, które muszą nosić przy sobie epinefrynę) nie powinien poddawać się szczepieniu.

WPŁYW SZCZEPIONKI NA PŁODNOŚĆ

Na obecnym etapie nie można tego jednoznacznie wykluczyć, jednakże w przypadku poprzednich szczepionek nie zaobserwowano ich wpływu na płodność zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

CZY MOŻNA ZŁAPAĆ COVID 19 ZE SZCZEPIONKI?

Nie można, to nie jest żywa szczepionka i nie zawiera zakaźnego wirusa. Podobnie jak szczepionka przeciwko grypie zmniejsza ryzyko zarażenia, ale go nie eliminuje. Zmniejsza jednak w sposób zdecydowany podatność na zakażenie i ryzyko późniejszych powikłań.

JAKI BĘDZIE TWÓJ WYBÓR?

Jakikolwiek by nie był, pamiętaj proszę, że Twoim głównym źródłem informacji na temat szczepionek powinni być pracownicy służby zdrowia, organizacje takie jak WHO i NFZ. Upewnij się, że Twój wybór oparty będzie na faktach, a nie strachu czy fikcji.

3 thoughts on “COVID 19 SZCZEPIĆ SIĘ, CZY NIE?!”

 1. Pani Magdaleno,

  byłabym wdzięczna za informacje dot. szczepienia kobiet w ciąży przeciw COVID 19 (w moim przypadku aktualnie początek drugiego trymestru).

  Pozdrawiam serdecznie!
  Ania

  1. Pani Anno,

   nie znam zaleceń dla kobiet w ciąży dotyczących tej konkretnej szczepionki. Nie orientuję się również czy wśród osób zaszczepionych były kobiety spodziewające się dziecka. Ja się w ciąży szczepiłam przeciwko grypie po konsultacji z prowadzącym ciążę ginekologiem. Także zalecam kontakt ze specjalistą. Pozdrawiam serdecznie.

 2. Pingback: Ludzie, o co kaman?! - MashaMaBLOG

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *